wokół domu

Sad i ogród w zimie. Jak dbać o drzewka i krzewy?

By

W zimie ogród nadal Cię potrzebuje! Sprawdź, co powinieneś zrobić, żeby drzewka i krzewy przetrwały kapryśną pogodę bez szwanku!  

Mróz, śnieg i zaraz odwilż…  Zimowa pogoda to wyzwanie nie tylko dla Ciebie. Pomóż roślinom w swoim ogrodzie przetrwać te trudne warunki. Oto lista prac, które warto wykonać w lutym. 

Ochrona drzew i krzewów przed mrozem

Najlepszą metodą zabezpieczenia przed mrozem jest okrywanie roślin. Czym okrywać? Rodzaj materiału musi być dostosowane do rodzaju roślin i ich potrzeb, a także tego, czy zależy Ci na ochronie korzeni, czy też całej rośliny. Oto kilka przykładów: 

Kora

To materiał, który świetnie nada się do okrycia korzeni przed przemarzaniem. Zabezpieczy też glebę wokół roślin przed nadmiernym parowaniem wody. Warto użyć jej do okrywania rabat bylinowych, a także usypać kopczyki wokół wrażliwych roślin. Pamiętaj, że kora ma odczyn kwaśny, jeśli więc używasz jej do ochrony roślin przed mrozem, upewnij się, że nie zaszkodzisz swoim uprawom. Możesz zastosować mieszankę kory i popiołu, aby zobojętnić odczyn. 

Suche liście

Suche liście jeśli są zdrowe, bez pasożytów i pleśni również możesz zastosować jako okrycie. Wspaniale trzymają ciepło i są ekologiczne. Żeby nie zdmuchnął ich wiatr, warto dodatkowo zabezpieczyć je gałęziami.  

Ziemia 

Można z niej usypać kopczyki, wokół korzeni róż, hortensji i powojników. Wykorzystaj je także do odkrywania korzeni drzewek owocowych, szczególnie tych, które zostały posadzone w jesieni. Kopczyki powinny mieć najwyżej do 30 cm wysokości.  

Stroisz 

To kolejny materiał, który na pewno masz pod ręką. Stroisz to nic innego jak gałęzie sosny lub jodły. Chronią przed zimnem, jednocześnie wpuszczając wodę i pozwalają oddychać roślinom. Nadają się do przykrywania bylin i niskich krzewinek. 

Agrowłóknina 

To materiał, który rozprasza światło, nie powodując przesuszenia, chroni przed wiatrem, jednak jeśli przykryjesz nią całą roślinę, stworzysz środowisko do rozwoju pleśni i grzybów. Pamiętaj o zachowaniu odpowiednich odległości od roślin, żeby umożliwić swobodną cyrkulację powietrza. To dobra metoda ochrony krzewów owocowych  i ozdobnych przed mrozem. 

Słoma 

Możesz z niej robić chochoły albo wykorzystać gotowe maty. Zapewnia roślinom ciepło, przepuszcza powietrze i chroni przed wiatrem. Osłaniaj nią krzewy i pnie drzew.  

Przyjęło się, że rośliny okrywa się przed nadejściem zimy pod koniec listopada, jednak w ostatnich latach, ta kwestia uległa zmianie. Rośliny należy okrywać w razie potrzeby, kiedy nastaną już regularne przymrozki. Pamiętaj także o tym, żeby sprawdzać stan okryć i w razie potrzeby powtórzyć zabieg lub poprawić kopczyki, jeśli rozwiał je wiatr lub zostały rozkopane przez zwierzęta.  

Bielenie drzew owocowych 

Kiedy i jak pobielić pnie drzew? Zabieg bielenia można przeprowadzać od grudnia najpóźniej do połowy lutego. Malowanie pni, drzewek owocowych mieszanką wapna gaszonego i wody, chroni przed rozsadzeniem i pękaniem kory pod wpływem słońca.  

Ochrona przed podgryzaniem 

W zimie drzewka i krzewy mogą być narażone na obgryzanie przez dzikie zwierzęta. Problem ten dotyczy zwłaszcza ogródków działkowych za miastem. 

Żeby zabezpieczyć drzewka, w pierwszej kolejności zadbaj o ogrodzenie. Sprawdź, czy nie ma w nim dziur, przez które dostają się sarny i zające. w drugiej kolejności zadbaj o pnie.  Dobrym pomysłem jest okrycie ich słomianymi albo wiklinowymi matami, słomianym chochołem lub tekturą falistą. To powinno ukrócić zapędy saren i zajęcy. Jednak pamiętaj, że materiały ekologiczne są także mniej trwałe.   

Można również sięgnąć po metalowe siatki i plastikowe osłonki. Najlepiej sprawdzą się perforowane osłonki samoistnie zwijające, (takie, które stosuje się w przypadku upraw leśnych) oraz perforowane osłony spiralne (przeznaczone do zabezpieczania cieńszych gałązek korony). 

Cięcia i doglądanie 

Cięcia 

W drugiej połowie lutego rozpocznij cięcia krzewów owocowych, czyli porzeczki i agrestu. Należy uporać się z tą pracą ogrodową zanim rozwiną się nowe pączki. Jeśli nie ma mrozów, w drugiej połowie lutego możesz dokonać cięć winorośli. 

Także w drugiej połowie lutego obejrzyj drzewka owocowe. Na pewno konieczne będzie dokonanie cięć prześwietlających. Takiemu zabiegowi poddaj jabłonie, grusze i śliwy. 

Pamiętaj o właściwym doborze terminu cięcia. Nie planuj go na dzień, w którym temperatura spada poniżej -5 stopni Celsjusza i pada śnieg. Pamiętaj także o zabezpieczeniu ran po cięciu preparatem grzybobójczym. 

Zbieranie mumii 

Ogród potrzebuje całorocznego doglądania i opieki. Kiedy akurat nie przeprowadzasz zabiegów pielęgnacyjnych, przejdź się wśród drzew i sprawdź, czy na drzewach owocowych nie wytworzyły się tzw. mumie. 

Co to są mumie owocowe? Tworzą się przy wielu groźnych chorobach drzew owocowych na przykład parchu jabłoni, gruszy, brzoskwinie i zgniliźnie brunatnej drzew pestkowych na przykład wiśni. Mumie owocowe to nie zebrane owoce, które twardnieją, a ich rozkład następuje dopiero w kolejnym sezonie. Całą zimę spędzają leżąc na ziemi, albo co gorsza wisząc na gałęziach, by na wiosnę stać się przyczyną choroby. Z nich rozprzestrzenia się patogen, który szybko atakuje całe drzewo.  

Dlatego jeśli je zauważysz, zbierz je i zniszcz, dzięki temu wiosną zarodniki grzyba, które znajdują się w mumii, nie rozniosą się na całe drzewo.  

Okrywanie drzewek owocowych, bielenie pni i ogólna ochrona przed mrozem, a także cięcia i doglądanie to podstawowe prace, które powinieneś wpisać na swoją listę. Oczywiście jeśli chcesz właściwie zadbać o swój sad lub działkę. Praca ta być może wymaga wysiłku, ale zadbane drzewa i krzewy odwdzięczą się w sezonie pięknymi dorodnymi owocami. Powodzenia!  

You may also like