Większość miłośników ogrodnictwa i botaniki zna znaczenie składników odżywczych, takich jak azot, fosfor i potas dla roślin. Są to tak zwane podstawowe składniki odżywcze. Istnieją jednak także drugorzędne składniki odżywcze, które noszą taką nazwę, ponieważ rośliny potrzebują ich w mniejszych ilościach, a nie dlatego, że są dla nich mniej niezbędne. Tak jest w przypadku siarki, minerału, który jest potrzebny roślinom do prawidłowego rozwoju, a także ma silne działanie przeciwgrzybicze i pestycydowe.
Korzyści z zastosowania siarki dla roślin
Jaką funkcję pełni siarka w roślinach?
- Jest niezastąpionym składnikiem wszystkich białek, które roślina wytwarza w ramach swojej struktury, umożliwiając jej dobry wzrost i rozwój, siarka bierze również udział w tworzeniu związków i różnego rodzaju olejów.
- Krótko mówiąc, bez siarki roślina nie może wykonywać swoich podstawowych funkcji. Bez niej roślina zaczyna wykazywać chlorozę liści, żółknąc jak w przypadku braku azotu. Różnica polega jednak na tym, że siarka nie jest łatwo rozprowadzana w tkankach rośliny, dlatego chloroza pojawia się najpierw w nowych liściach, a nie w starych, jak to się dzieje, gdy roślina cierpi na brak azotu. Bez odpowiedniej ilości siarki roślina zżółknie i będzie miała trudności ze wzrostem i rozwojem.
- Ponadto kolejną z właściwości siarki dla roślin jest jej funkcja przeciwgrzybicza, dlatego też w czasach częstego ataku grzybów jest ona również powszechnie stosowana profilaktycznie, lub jako środek grzybobójczy.
- Bardzo często stosuje się również siarkę do zwalczania szkodników, ponieważ rośliny mogą ją naturalnie magazynować i aktywować przeciwko niektórym zagrożeniom. Jej zastosowanie przeciwko szkodnikom ma również charakter zarówno profilaktyczny, jak i naprawcz.
- Jakby tego wszystkiego było mało, szerokie zastosowanie znajduje również wykorzystanie siarki w celu dostosowania pH gleby do niektórych rodzajów upraw, funkcjonując zarówno jako reduktor pH gleby, jak i jako nawóz.
Które rośliny potrzebują siarki?
Jak wspomniano powyżej, wszystkie rośliny potrzebują siarki, aby były zdrowe i dobrze rosły, jednak nie wszystkie uprawy potrzebują siarki w takiej samej ilości. Z jednej strony istnieją uprawy, które znajdują się na obszarach, gdzie ataki grzybów lub szkodników są powszechne. W przypadku tych upraw zastosowanie siarki jako fungicydu i nawozu będzie szczególnie skuteczne. Z drugiej strony są rośliny uprawne, które rosną lub mogą rosnąć na glebach bardziej kwaśnych, czyli o niższym pH. Rośliny te mogą szczególnie skorzystać z gleb o dobrej zawartości siarki, która dostosuje kwasowość do potrzebnego im poziomu. Oto kilka roślin o niskim pH: truskawki, pomidory, ziemniaki, soczewica, ryż.
Jak stosować siarkę do roślin?
Ważne jest, aby wiedzieć, jak stosować siarkę do roślin lub gleby uprawnej. W tym względzie należy pamiętać, że siarkę stosuje się albo jako nawóz lub składnik pokarmowy, albo jako środek grzybobójczy lub pestycyd. W obu przypadkach możliwe jest zastosowanie siarki w proszku, którą posypuje się na sucho na roślinę, czy glebę, lub siarki zwilżalnej, którą rozcieńcza się w wodzie i opryskuje uprawy. Istnieje kilka zaleceń, o których należy pamiętać, jeśli chodzi o aplikację siarki:
- Jedna z nich mówi, że siarkę należy stosować, gdy temperatura wynosi od 20 do 30 ºC, najlepiej o świcie lub o zmierzchu. Powyżej tego zakresu temperatur siarka może powodować oparzenia na liściach roślin wystawionych na działanie słońca, natomiast poniżej tego zakresu temperatur traci znacznie swoją skuteczność. Warto jednak pamiętać, że większość szkodników i grzybów, takich jak mączniak rzekomy, czy roztocza, nie pojawiają się zwykle poniżej temperatury 20 ºC.
- Siarka jest lekko toksyczna dla ssaków i kilku roślin uprawnych, np. niektórych odmian jabłek czy karczochów. Jeśli zauważysz oznaki uszkodzenia którejś z tyh upraw, spryskaj je wodą, aby zmyć pozostałości, aż do ich wyeliminowania. Jeśli chodzi o ssaki, to może powodować podrażnienia, dlatego należy stosować siarkę ostrożnie i z zachowaniem środków ochronnych.
- Stosowanie siarki nie jest kompatybilne z używaniem oleju, takiego jak olej Neem. Jeśli stosujesz siarkę na uprawę, odczekaj 21 dni przed zastosowaniem oleju.