poradniki wokół domu

Podkaszarka do trawy- jaka okaże się najlepsza?

By

Praca w ogrodzie bez podkaszarki może okazać się problematyczna. Urządzenie to stanowi świetne uzupełnienie kosiarki czy nożyc do trawy. Dzięki niemu można wypielęgnować trawnik i dotrzeć nawet do trudno dostępnych obszarów. Zaletą podkaszarki jest możliwość komfortowego koszenia nawet w wąskich i krętych uliczkach. Chcąc w pełni wykorzystać możliwości tego urządzenia, należy dobrze wybrać jego model. W sprzedaży znajduje się wiele podkaszarek, różniących się od siebie poszczególnymi parametrami. Na co zwrócić szczególną uwagę, podczas wyboru podkaszarki?

Rodzaje podkaszarek

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, warto poznać bliżej wszystkie rodzaje podkaszarek. Jeśli chodzi o napęd tych urządzeń, dzieli się je na:

 • spalinowe,
 • elektryczne,
 • akumulatorowe.

Wszystkie te modele mają swoje zalety, jak i wady. Podkaszarka spalinowa często nazywana jest również kosą spalinową. Zazwyczaj sprzęt ten wyposaża się w silniki o mocy od 1,2 do 2,2 KM. Taka podkaszarka sprawdzi się zwłaszcza w miejscach, w których nie ma dostępu do energii elektrycznej. Jest dosyć ciężka, przez co producenci najczęściej sprzedają ją razem z szelkami i pasami. Stanowią one duże ułatwienie w pracy z tym sprzętem. Koszenie może być natomiast wykonywane przy użyciu żyłki albo tarczy tnącej.

Podkaszarka elektryczna do swojego działania wymaga podłączenia do prądu. Charakteryzuje się mocą wynoszącą średnio ok. 450-550 W. Silniki elektryczne nie generują spalin szkodliwych dla środowiska. Dla wielu osób utrudnieniem w pracy z nią może się jednak okazać plączący się kabel. Ze względu na niego, podkaszarki elektryczne polecane są do niewielkich trawników.

Podkaszarka akumulatorowa ma niższą moc. Do swojego działania nie wymaga energii elektrycznej i jest rozwiązaniem ekologicznym. Taki model jest też poręczny i lekki, a więc sprawdza się do używania przez kobiety. Warto jednak pamiętać, że nie nadaje się do koszenia bardzo zarośniętych obszarów. Trzeba też pamiętać o konieczności ładowania akumulatorów.

Na jakie aspekty zwracać uwagę, podczas zakupu podkaszarki?

Wybierając sprzęt do ogrodu, należy zwrócić uwagę na jego wszystkie parametry. To od nich zależeć będzie wygoda, jak i skuteczność użytkowania. Warto sprawdzić zwłaszcza takie kwestie, jak:

 • regulacja szerokości koszenia,
 • regulacja prędkości,
 • moc silnika,
 • żyłka/tarcza tnąca,
 • osłona do pracy przy drzewach oraz rabatach,
 • obrotowa głowica,
 • uprząż.

Wybierając model elektryczny, należy też sprawdzić długość przewodu zasilającego. Jeśli chodzi o sprzęty na akumulator, ważna jest ich pojemność i czas pracy na jednej baterii.

Na jaką podkaszarkę najlepiej postawić?

Każda z rodzajów podkaszarek może okazać się dobrym wyborem w danym przypadku. Podejmując decyzję należy wziąć też pod uwagę:

 • wielkość powierzchni,
 • teren do skoszenia (działka, ogródek, las),
 • dostęp do prądu.

W przypadku dużych powierzchni dobrą opcją będzie model spalinowy, który nie ogranicza użytkownika kablem. Jeśli na działce nie ma dostępu do prądu, jednak teren do pielęgnacji jest stosunkowo mały, wówczas sprawdzi się sprzęt na akumulator. Do używania w okolicach domu polecane są natomiast lekkie i poręczne, urządzenia zasilane elektrycznie.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.