poradniki wokół domu

Czym i jak nawozić trawnik jesienią?

By

Nawet mniej doświadczony ogrodnik wie, że nawożenie trawnika jest koniecznością. Jednak znaczna mniejszość osób zdaje sobie sprawę z tego, że o trawnik powinno dbać się przez cały rok. Właściwa pielęgnacja sprawi, że będzie on gęsty i wyjątkowo zielony. Jak przygotować trawnik na przezimowanie? Jakich nawozów warto użyć podczas jesieni?

Jesienny nawóz – jaki powinien mieć skład?

Przygotowując się do nawożenia trawnika, na początku warto pomyśleć o odpowiednim nawozie. Nie używa się jednego przez cały rok, ponieważ rośliny, zależnie od pory roku potrzebują innych minerałów. Jesienny nawóz powinien być bogaty w podstawowe składniki odżywcze, takie jak:

  • fosfor — dba o prawidłowy wzrost podziemnej części trawnika. Dzięki rozbudowie systemu korzeniowego rośliny są dobrze przygotowane na zimowe mrozy.
  • potas — skutecznie wspomaga odporność rośliny, dzięki czemu jest w stanie dobrze poradzić sobie z niskimi temperaturami. Dodatkowo ma właściwości wspierające walkę z chorobami.

Ponadto warto wybrać produkty, które definiowane są jako jesienne nawozy. Będą miały bogatszy skład, w którym znajdą się takie pierwiastki jak magnez, żelazo czy wapń. Duża ilość składników odżywczych sprawi, że trawnik będzie w dobrej kondycji przez cały chłodniejszy okres, a na wiosnę zacznie intensywną fazę wzrostu.

Kiedy rozpocząć jesienne nawożenie trawnika?

Warto wiedzieć, że nawożenie trawnika przed zimą warto wykonać więcej niż jeden raz. W taki sposób odpowiednio przygotuje się go na przetrwanie ciężkich mrozów. Pierwszy raz warto zrobić to pod koniec sierpnia lub na początku września, a następnie powtórzyć czynność po miesiącu. Warto trzymać się określonych terminów, ponieważ w tym czasie trawnik ma najlepsze warunki atmosferyczne do czerpania wartości odżywczych z nawozu.

Należy pamiętać, że nawożenie podczas zimy jest bardzo szkodliwe dla trawnika. To pora roku, w której rośliny wchodzą w stan spoczynku.

Jak przebiega proces nawożenia trawnika?

Nawożenie trawnika nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Na początku konieczne jest użycie takiego sprzętu jak kosiarka. Skrócenie trawnika sprawi, że nawóz nie będzie miał problemu z przedostaniem się do korzeni. Dodatkowo skrócenie nadziemnej części rośliny pomoże w intensywnym rozrastaniu systemu korzeniowego.

Aby nawożenie było skuteczne i dawało najlepsze efekty, warto odpowiednio spulchnić ziemię. W tym celu można użyć narzędzi takich jak wertykulator (ręczny lub mechaniczny) lub specjalnych grabi ogrodniczych. Wertykulator ręczny jest odpowiedni w przypadku niewielkich ogródków, ponieważ jego użycie wymaga sporego wysiłku. Mechaniczna odsłona wyglądem przypomina kosiarkę. Działanie takiego wertykulatora polega na nacinaniu trawnika i delikatnym unoszeniu go ku górze. Dzięki temu nawóz będzie miał łatwiejszy dostęp do korzeni, a trawnik odzyska ładny wygląd.

Jeśli chodzi o proce nawożenia, konieczne jest równomierne rozsypanie nawozu. W tym celu warto użyć siewnika, który skutecznie rozprowadzi nawóz po całej nawierzchni. Jest to wygodna opcja dla ogrodnika, który prowadzi siewnik na kółkach.

Po skończonym nawożeniu konieczne jest intensywne podlanie trawnika, dzięki czemu nawóz rozpuści się i wsiąknie w glebę.

Nawożenie trawnika to szybki zabieg, który daje niesamowite efekty. Dzięki temu procesowi trawnik będzie cieszył oczy przez długi czas.

You may also like

Post A Comment

Your email address will not be published.