wokół domu

Jak założyć szklarnię ogrodową?

By

Świeże warzywa prosto z własnej uprawy, które można zbierać o każdej porze roku. Brzmi dobrze? Przeczytaj jak to osiągnąć!  

Najpopularniejszą metodą, na to, by cieszyć się uprawami z własnego ogródka, jest założenie szklarni. Jak to zrobić? 

Szklarnia ogrodowa- z czym to się je? 

Jest wiele typów szklarni. Dlatego, zanim zaczniesz planować, co w niej posadzisz, zastanów się, czy dysponujesz odpowiednim areałem. Dokonaj pomiarów, jeśli okaże się, że szklarnia będzie zbyt duża dla Twojego ogródka, możesz spróbować uprawy warzyw w małych okrywanych tunelach. Drugą niezbędną kwestią jest to, ile zamierzasz zainwestować. Szklarnia ogrzewana to zdecydowanie większy wydatek, dlatego początkujący ogrodnicy częściej się na nią decydują.    

Szklarnia czy folia? 

To pierwsze i najważniejsze pytanie. Wiele osób nazwą szklarni określa oba typy konstrukcji. Tymczasem istnieje wiele typów. Do najpopularniejszych należy:

Tunel foliowy

Przydaje się jeśli zależy Ci na przyspieszeniu plonów o kilka lub nawet do kilkunastu tygodni. Folia to dość wytrzymały materiał, który dobrze chroni rośliny przed wiatrem, silnym deszczem i częściowo przed chłodem. Ponadto jest wygodny i łatwy w montażu, konserwacji i transporcie, ale nie utrzymuje stałej temperatury i z biegiem lat trzeba wymienić folię na nową. 

Szklarnia nieogrzewana

Zazwyczaj wystarcza do amatorskiej uprawy roślin na potrzeby własne. Wygląda estetycznie i nie musi zajmować dużo miejsca na działce. Jej zaletą jest także to, że znacznie przyspiesza plony. Co do minusów posiadania szklarni nieogrzewanej, jej budowa nie należy do tanich i nie można w niej uprawiać roślin wrażliwych na wahania temperatur. 

Szklarnia ogrzewana 

Można w niej uprawiać nawet bardzo wrażliwe gatunki roślin, ponieważ utrzymuje temperaturę na stałym poziomie. Przyspiesza również plony i pozwala zachować ciągłość upraw, również w zimie. Do wad należą znaczne koszty budowy i użytkowania. Ponadto, montaż całej konstrukcji oraz poszczególnych urządzeń wymaga sporo wiedzy i doświadczenia.  

Gdzie można wybudować szklarnię?

Na samym wstępie warto spojrzeć na ukształtowanie terenu. Najlepszym miejscem do zakładania szklarni jest równy i płaski kawałek ogrodu, bo nie wymaga wcześniejszego przygotowania. 

Pamiętaj, że tunel foliowy możesz zbudować nawet na pochyłym terenie, natomiast w przypadku szklarni, nie jest zalecane. Szklarnie to konstrukcje, stawiane na lata i jeśli zostaną zbudowane na nierównościach, ich konstrukcje się osłabiają. Może to także skutkować wymywaniem składników odżywczych z gleby.   

Na budowę wybierz także miejsce z dala od budynków czy wysokich drzew, które mogłyby ją nadmiernie zacieniać. Kluczową kwestią do przemyślenia jest także przestrzeń. To spory budynek! Zarezerwuj areał o wielkości minimum 10-15 metrów kwadratowych.  

Z jakiego materiału?

Do budowy “szkieletu” szklarni świetnie nadają się deski z drewna, wsporniki stalowe lub aluminiowe. Czasami również spotyka się stelaże z PVC.

Z kolei do pokrycia ścian i dachu nadaje się:

  • folia,
  • szkło poliestrowe
  • szkło mineralne
  • poliwęglan
  • pleksiglas

Czym ogrzewać szklarnię? 

Jeśli wybrałeś szklarnię ogrzewaną, na pewno zadałeś sobie to pytanie. Możesz wybrać ogrzewanie węglem, prądem lub powietrzem. Każdy z typów ma wady i zalety.  

Ogrzewanie węglowe jest najmniej komfortowe, bo konieczny jest nadzór nad kotłem przez całą dobę. Nie należy też do rozwiązań ekologicznych. O wiele wygodniejsze jest ogrzewanie szklarni za pomocą grzejników elektrycznych, promienników ciepła lub kabli grzejnych.    

Zakładanie szklarni ogrodowej, jest warte wysiłku, choć wiąże się z koniecznością zainwestowania środków i wymaga wysiłku. W przypadku stałej konstrukcji dochodzi także wymóg zgłoszenia planu przed rozpoczęciem budowy, do właściwego organu administracji architektoniczno – budowlanej w urzędzie miasta bądź w starostwie powiatowym. Jednak opłaci się każde działanie i wydatek, a także czas czy wysiłek. Rośliny z własnych upraw i dostarczanie organizmowi witamin przez cały rok, wynagradza każdą minutę spędzoną na pracy. 

 

You may also like